ÇATLAK TEDAVİSİ (CİLT ÇATLAĞI)

ÇATLAK TEDAVİSİ (CİLT ÇATLAĞI)

Çatlaklar özellikle kadınları çok rahatsız eden, ciltte mor, kırmızı ya da daha açık renklerde oluşan cilt problemleridir. Çatlakların genel bilinen kilo alıp verme ile derinin gerilmesi sonucu değil, hormonal düzensizlikler sonucu oluştuğu tespit edilmiştir. Dolayısı ile buna paralel olarak çatlak tedavisi (cilt çatlağı) yöntemleri de bu yönde geliştirilmeye başlanmıştır.

Çatlak tedavisi (cilt çatlağı) için öncelikli olarak çatlakların oluşumuna neyin neden olduğu tespit edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere cildimizde oluşan durumlar ile bağ doku ilgilidir. Bağ doku %80 kolajen yapı elemanlarından %4 elastin yapı elemanlarından oluşmaktadır. Kolajen cildin tazelenmesini sağlayan ağsı bir örtü gibi bağ dokunun bütünlüğünü sağlayan yapı destek elemanı iken elastin cildin esnekliğinden sorumlu yapı destek elemanıdır. Dolayısı ile elastinler görevini yapmadığında ya da bozularak ortadan kalktıklarında o noktadaki esneklik kaybedilir ve çatlaklar oluşur. Elastinlerin bozulmasındaki en önemli etken ise hormonlardır. Çatlakların genellikle ergenlikte ve hamilelik sırasında oluşmasının nedeni de bunun ile ilişkilidir. Hamilelikte ve ergenlikte artan hormon salgısı elastinlerin yapısını bozarak özellikle cildin hassas bölgeleri olan kolların ve bacakların iç bölgeleri, göbek, kalça kısımlarında mor ve kırmızı renklerde iz oluşmasına neden olmaktadır.

Çatlak tedavisi (cilt çatlağı) için kişisel metotlar ya da kulaktan dolma bilgiler ile uygulama yapmak yanlış olabildiği gibi hem zaman hem para kaybı açısından da dezavantajdır. Bu noktada destek için mutlaka dermatoloji uzmanları ile görüşülmesinde fayda vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s