ÇATLAK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

ÇATLAK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Cildimizin canlılığından ve üzerinde oluşabilecek sorunlardan bağ doku sorumludur. Bağ doku derimizi oluşturan epitel doku hücreleri altındaki bağ doku hücreleri ve yapı destek elemanlarından oluşan kaslar ile cilt arasındaki bağı kuran bir ağsı bir sistemdir. Bağ dokunun ağsı siteminin yüzde 80 kolajen yapı destek elemanı oluştururken, yüzde 4 olarak da elastin yapı destek elemanı oluşturmaktadır. Kolajenin varlığı ve aktif olması cilt dokusunun canlanmasında, mevcut yaraların iyileşmesinde, bozulmaların ortadan kaldırmasında rol oynarken, elastin cildin esnekliğini sağlamaktadır.

Çatlak oluşumunda elastinlerin bozulması göze çarpmaktadır. Bilindiği üzere de çatlaklar normal cilt dokumuzun aksine esnekliğini kaybetmiş dokulardır. Bunun dışında normal cilt dokusunda bir farkları yoktur. Cilt çatlakları mor, kırmızı, ya da cilt dokusundan daha açık renlerde olabilirler. Bu görünüm hiç hoş olmamakla birlikte kişileri psikolojik olarak da etkilemektedir.

Günümüzde çatlak tedavisi yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Çatlak tedavisi yöntemleri geçmişte yoğun olarak krem ve losyonlar gibi cilt yüzeyine uygulanan işlemlerden ibaretti. Bu teknikler de çatlaklı bölgede enflamasyonun engellenerek, elastinlerin bozularak çatlakların oluşmasına sebebiyet veren hormonları baskılayabilir. Fakat bu işlemler görsel olarak bir iyileştirme gösterememektedir. Diğer yandan lazer ışınları verilerek yapılan tedavilerde hem görsel hem de fizyolojik olarak değişimler gözlenmektedir. Elastinlerin yeniden bölgede üretilmesi mümkün olmadığından bu görsel iyileştirmeyi çatlaklar ile cilt tonu arasındaki nüansı kapatarak ve kolajenleri uyarıp rejenerasyonu sağlayarak başarmaktadırlar.

Çatlak tedavisi yöntemleri içinde kendinize en uygun olanı ve sıcak baktığınızı belirleyerek o teknik üzerine uzmanlaşmış dermatologlardan konu ile ilgili aydınlatıcı bilgi alabilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s